Birgün Gazetesi Arşivi

BirGün, Türkiye'de günlük olarak yayımlanan ulusal bir gazete.

Gazetede Genel Yayın Yönetmenliği pozisyonu bulunmamaktadır. Gazetenin Yayın Koordinatörleri İbrahim Varlı ve Yaşar Aydın, Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin'dir.[1]

Yayın hayatına 14 Nisan 2004'te başlayan gazetenin sahibi Birgün Yayıncılık ve İletişim Ticaret A. Ş.'dir. Gazetenin sermayesi, birçok ortaktan ve çeşitli sendika ile meslek odalarından topladığı paralarla oluşturulmuştur.

BirGün{{'}}ün satışı 2013'ten itibaren, özellikle Gezi eylemleri sonrasında üç kat artarak 25 bine ulaşmıştır. 2007'de öldürülen Hrant Dink de BirGün'ün yazarlarındandı. Günümüzdeki yazarları arasında Ercan Kesal, İbrahim Ö. Kaboğlu, Hayri Kozanoğlu, Fikri Sağlar, Ayşenur Arslan, Bahadır Boysal, Kaan Sezyum, Güven Gürkan Öztan, İlhan Cihaner, Selin Sayek Böke, Ayça Söylemez ve Melih Pekdemir gibi isimler bulunmaktadır. Gazetenin Pazar ekine ise Taner Timur, Korkut Boratav, Gamze Yücesan Özdemir, Tülin Öngen, Önder İşleyen, Gökhan Atılgan, Hakan Güneş, Behlül Özkan, Ataol Behramoğlu ve Haydar Ergülen gibi yazarlar katkı sunmaktadır.

Orijinal kaynak: BirGün. Creative Commons Atıf-BenzerPaylaşım Lisansı ile paylaşılmıştır.