Bugün Gazetesi Arşivi

Bugün, Türkiye'de bir dönem yayın yapan ulusal gazeteydi. Koza İpek Holding bünyesinde kurulmuştur.

Kasım 2015'ten önce ortalama 100.000'in üzerinde olan tirajı,[1] Ekim 2015'te yönetimine kayyum atanmasından sonra mizanpaj ve yazar kadrosu değişmiş; yayın politikası 17-25 Aralık'tan önceki gibi AK Parti yanlısı olmuş ve tirajı ortalama 5.000'e düşmüştür.[2]. Tirajı düştükten sonra da zarar ettiği gerekçesiyle 29 Şubat 2016'da yönetime atanan kayyumlar tarafından yayınına son verilmiştir.[3] küçükresim|Bugün gazetesinin 28 Aralık 2015'den kapatılmasına kadar kullandığı logo.[4]

Gazetenin kuruluşu

11 Ekim 1961 tarihinde Kemal Ilıcak tarafından kurulan Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi, Kemal Ilıcak'ın 1993'te vefatından sonra mali bir krize girmesi nedeniyle Haziran 1993'te Sedat Çolak'a satıldı ve 19 Ocak 1995 tarihinde de kapandı.

Buna rağmen, gazete üzerindeki hak iddiasını devam ettiren Ilıcaklar, 2003 yılında Dünden Bugüne Tercüman adında bir başka gazete çıkarmaya başladılar. Aynı yıl Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi tekrar yayına hayatına başladı ancak Çukurova Holding'e satıldı.

Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi ile ilgili isim hakkı anlaşmazlığının yargıya intikal etmesi üzerine, 2005 yılında mahkeme kararıyla isim haklarının Çukurova Holding'e geçtiği tescil edildi.

Nazlı Ilıcak başta olmak üzere eski Tercüman yazarları ve bazı yeni yazarlar, Dünden Bugüne Tercüman gazetesinde yer aldılar. 2005 yılında Ciner Yayın Holding gazeteye ortak oldu ve ismi Bugün olarak değiştirdi. Kasım 2005'te iş insanı Akın İpek gazeteyi satın aldı. Hâlen Kanaltürk ve Bugün TV ile Kanaltürk Radyo adlı şirketi aynı grubundadır.

26 Ekim 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ile Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi. Karar kapsamında Bugün gazetesine de kayyım atandı.[5] Atanan kayyumlar; gazeteci, editör ve yazarların birçoğunu işten çıkardı.[6] Koza İpek Holding bünyesindeki medya organlarından kayyum kararıyla çıkarılan editör, gazeteci ve yazarların bir kısmı, 17 Kasım 2015'te Özgür Düşünce adlı ulusal yayın yapan yeni bir gazete kurdular.[7]

Başlıca yazarları

Eski yazarları

Orijinal kaynak: Bugün. Creative Commons Atıf-BenzerPaylaşım Lisansı ile paylaşılmıştır.